X
تبلیغات
مقاله درباره ارزش زمان پول
صفحه اول تماس با ما RSS
فروشگاه فایل
فایل ارزان
سامان سم پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۳ نظر(0)

مقاله درباره ارزش زمان پول

 براي توضيحات بيشتر و دانلود کليک کنيد

 

 

 

 • مقاله درباره ارزش زمان پول

  دسته بندي : عمومی » گوناگون

  فهرست مطالب
  مقدمه
  ارزش زمانی پولthe time value of Monay
  1- واحدهای پولی از نظر زمانی با یکدیگر فرق دارند
  2- واحدهای پولی از نظر ریسک با یکدیگر تفاوت دارند
  3- واحدهای پولی از جهت وجود تورم در اقتصاد دارای قدرت خرید
  4- واحدهای پولی گاهی از دارایی‌های قابل فروش و یا قابل تبدیل به پول حاصل می‌شوند
  سرمايه‌گذاري و ارزش زماني پول

  مقدمه
  در زمان حال، مقدار پولی که در اختیار ماست ، ارزش بیشتری نسبت به همان پول در آینده دارد. اینامربهدلیلدرآمدزاییپولدرطیزماناست. براین اساس در مدیرت مالی این گونه فرض می شود که با پول می توان سرمایه گذاری کرد و از این محل در آمد کسب کرد. بنابراین پول، هرچه زودتر دریافت شود دارای ارزش بیشتری است.

  ارزش زمانی پول the time value of Monay
  در مباحث سرمایه گذاری ارزش یک دارایی یا ارزش سهم با ارزش درآمدهایی که آن دارایی ایجاد می‌کند، سنجیده می‌شود. درآمدها اغلب با واحدهای پولی سنجیده‌می‌شود. واحدهای پولی متداول هم از دیدگاههای گوناگون تفاوتهایی را نشان می‌دهند:
  1- واحدهای پولی از نظر زمانی با یکدیگر فرق دارند.( Timing).آندسته از واحدهای پولی که زودتر بدست می‌آیند با ارزش تراز آندسته واحدهای پولی هستند که دیرتر تحصیل می‌شوند. هرچقدر مقادیر پولی زودتر حاصل شوند امکان بهره‌برداری دوباره از آنها افزایش می‌یابد
  2- واحدهای پولی از نظر ریسک با یکدیگر تفاوت دارند (Risk). آندسته از واحدهای پولی که احتمال بدست آمدن آنها بیشتر است آندسته به آندسته از واحدهای پولی که احتمال بدست‌آمدن آنها کمتر است، با ارزش‌تر بشمار میایند. درآمد یا سودی که احتمال تحصیل آن کمتر است از نظر آنالیز‌کننده ارزش کمتری دارد.
  3- واحدهای پولی از جهت وجود تورم در اقتصاد دارای قدرت خرید (Purchasing Power) یکسان نیستند. آن بخش از واحدهای پولی که قدرت خرید بیشتر دارند نسبت به دستة دیگری که قدرت خرید کمتر دارند از دیدگاه سرمایه‌گذاران با ارزش‌تر هستند.
  4- واحدهای پولی گاهی از دارایی‌های قابل فروش و یا قابل تبدیل به پول حاصل می‌شوند. بعضی از دارئیها سریعاً به فروش میرسند و بعضی دیگر طی زمان طولانی قابل فروش خواهند بود زیرا قابلیت تبدیل همه دارائیهای یک فرد یا یک شرکت بع پول نقد یکسان نیست. به این جهت واحدهای پولی از نظر اینکه از دارائیها سریعاً به پول تبدیل شونده بدست آمده‌اند یا خیر، با یکدیگر تفاوت پیدا می‌کنند. بخشی از واحدهای پولی که از طریق فروش دارائیهای سریعاً به پول تبدیل شونده بدست می‌آیند در مقایسه با آن دسته از واحدهای پولی که از طریق فروش دارائیهای به کندی به پول تبدیل شونده بدست می‌آیند، باارزش‌تر بشمار می‌آیند. زیرا سریع بدست آمدن ارزش از دیدگاه سرمایه‌گذاری اولویت دارد.
  در بررسی ارزش زمانی پول ابتدا لازم است کلیة درآمدهای مربوط به یک دارایی معین را همسان از نظر ریسک، قدرت خرید و سرعت تبدیل شدن به پول بدانیم و آنگاه هرکدام از تفاوتهای مورد اشاره را بتدریج وارد مباحث سرمایه‌گذاری کنیم. آنچه در ابتدا مهم جلوه می‌کند این است که بپذیریم پول ارزش زمانی دارد یعنی پولی که زودتر بدست شرکت یا سرمایه‌گذار می‌رسد بهتر از پولی است که دیرتر تحصیل می‌گردد. بزبان دیگر نخست میخواهیم اثر زمان را بر روی درآمدها مورد تجزیه و تحصیل قرار دهیم . مهمترین گام در این مرحله آن است که ارزش امروز درآمدی را تعیین کنیم که انتظار میرود درآینده بدست آید. در اینجا باید معلوم نمائیم که مقدار پولی که در آینده بدست خواهد آمد در شرایط فعلی معادل چه مقدار پول امروزی است .Present value)( . مقدار درآمدی را که در آینده بدست خواهد آمد می‌توانیم با CFt(cash flow) نمایش دهیم در اینصورت t زمانی را نشان خواهد داد که مقدار خاصی از پول در آن زمان بدست میاید. به بیان دیگر CFt مقدار جریان پولی است که در زمان t دریافت یا پرداخت می‌گردد. این مقدار اگر دریافت باشد مقدار معادل با ارزش CFtدارای علامت مثبت خواهد بود مثل +1000=CFtو اگر پرداخت باشد ارزش معادل با CFt دارای علامت منفی خواهد بود همانند: 1000-=CFt . در صورتیکه1000= CFt باشد معلوم خواهد شد که پول دریافتی در ظرف مدت یکسال برابر 1000 واحد پولی است و اگر -1000=CFt باشد خواهیم فهمید که پول پرداختی در ظرف مدت یکسال برابر 1000 واحد پولی است.
  در این روش نمادگذاری زمان را با سال اندازه‌گیری می‌کنیم با این فرض که زمان حاضر زمان صفر محسوب می‌شود. در نتیجه اگر بخواهیم یک جریان پولی را که از شرکت به طرف یک فرد یا شرکت دیگر شش ماه بعد جریان پیدا می‌کند، یعنی پرداخت می‌گردد، با این رویه نمادگذاری نشان‌دهیم آنرا با نماد CF0.5 مشخص خواهیم کرد و اگر پولی از سوی شرکتی 15 ماه بعد دریافت خواهد شد نماد این جریان پولی را با CF1.25 معلوم خواهیم ساخت. بنابراین نماد CFtهم شامل پرداخت و هم شامل دریافت است و فقط علامت مثبت یا منفی رقم معادل CFt ، نوع جریان پولی را بشکل دریافت یا پرداخت روشن خواهد نمود.
  ارزش فعلی جریانات پولی آینده اعم از پرداخت یا دریافت فی‌الواقع برابر است با ارزش جریانات پولی امروز که این جریانات پولی امروز با واحدهای پولی متداول در بازار اندازه‌گیری و بیان می‌شودند. برای نشان دادن ارزش امروز جریانات پولی (Present value of cash flows) از نماد PV(CFt) می‌توان بهره جست . بطوریکه قبلاً اشاره نمودیم ارزش زمانی واحدهای پولی با یکدیگر متفاوت است پولی که زودتر تحیل می‌شود با ارزش‌تر از پولی است که دیرتر بدست می‌آید زیرا از پول زودتر تحصیل شده امکان بهره‌برداری دوباره وجود دارد. بنابراین یک دلاری که چندسال بعد بدست خواهد آمدمعادل یک دلار امروز از نظر ارزش اقتصادی و سرمایه‌گذاری نسبت به این دلیل در محاسبة ارزش فعلی یا امروزی مقداری از پول باید ارزش هر واحد از پول را در حال حاضر بدانیم و سپس این ارزش را در مقدار پولی که بدست خواهد آمد ضرب کنیم تا آنکه ارزش فعلی آن مقدار از پول که در آینده تحصیل خواهد شد، معلوم گردد. این عمل برای مقدار پولی که در آینده پرداخت خواهد شد عیناً تکرار میشود.
  در مباحث سرمایه‌گذاری برای پیداکردن ارزش فعلی هر واحد پولی از فاکتور تنزیل هر واحد پول در زمان t استفاده می‌کنیم.
  (The time-t discount factor)
  و آنرا برای اختصار بصورت (Discount factor at time-t)DFt نشان می‌دهیم . اگر شرکتی در زمان t ملزم به پرداخت مقداری پول به شرکت دیگر باشد (CFt) در این حال برای بدست آوردن ارزش فعلی این مقدار پول پرداختی در زمان t باید ارزش فعلی هر واحد پول در زمان t را برای امروز محاسبه کنیم و سپس آنرا در مقدار پولی که پرداخت خواهد شد ضرب نمائیم:

  دسته بندی: عمومی » گوناگون

  تعداد مشاهده:
  7
  مشاهده

  فرمت فایل دانلودی:.docx

  فرمت فایل اصلی: Word — docx

  تعداد صفحات: 32

  حجم فایل:60
  کیلوبایت


برچسب‌ها: مقاله,درباره,ارزش,زمان,پول,دانلود رايگان مقاله,تحقيق اماده,گزارش کاراموزي,